sorozat_5_torta

A 10.000 fős torta története, ismerted? 

Még mielőtt belekezdenénk a nagy torta…. khm fogyasztásba, vessük bele magunkat egy kis történelembe! Merthogy az esküvői tortázás igen komoly  - és meglehetősen érdekes - múltra tekint vissza.

Esküvői torta az ókorból

Tudtad, hogy az esküvői tortázás a híres hódító, Nagy Sándor nevéhez fűződik? Ő volt az, aki Perzsiában olyan esküvőt rendezett, ahol 10.000 katona és az ő 10.000 szépséges arája mondta ki egyszerre a boldogító igent. Jó nagy buli lehetett, nem?

Az ifjú párok tiszteletére árpából, rozsból, búzából készítettek ünnepi tortát, amit mandulával, szárított gyümölccsel, dióval kevertek, majd mézes-ánizsos kecsketúróból készült krémmel töltöttek és végül mézbe mártott rózsaszirommal díszítettek. Ez abban a formában még nem hasonlított a ma megszokott tortára, - mert lapos volt és cipó formájú -, ám mindenképp ez tekinthető az esküvői torta elődjének.

A rómaiak számára ez a torta testesítette meg a termékenységet, és hogy biztosak legyenek a bőséges gyermekáldásban, a tortát a menyasszony fején törték szét 

Termékfejlesztés a középkorból

Mint sok mindent, a „sima” esküvői tortát is az angolok fejelték meg egy eredeti ötlettel. Ott ugyanis az volt a szokás, hogy az ifjú párnak a vendégsereg tortákat hozott ajándékba. Ezeket lepakolták egymás tetejére a fiatalok elé, akiknek e mögött a „torta-hegy” mögött kellett megejtenie az első hitvesi csókot.

…aztán egy furfangos cukrásznak az az ötlete támadt, hogy vonják be az egész halmot cukormázzal. És hopp! Megszületett az első emeletes torta!  Később aztán ehhez is kerítettek egy kis marketinget: a cukormáz fehérsége a család gazdagságát (és emellett a menyasszony tisztaságát) mutatta meg. 

És akkor vissza a jelenbe!

Remélem, ezek után nem gondolkodsz fekete esküvői tortában! ;-) 

Lássuk, ha már ott tornyosul előttetek, mikor és hogyan vágjátok fel és kínáljátok meg belőle a násznépet! És egyáltalán: hány tortát rendeljetek az esküvőre?

Jó kérdések… 

Sok helyen azt látom, hogy az esküvőre az ifjú pár a hitvesi torta mellett minimum egy kocsideréknyi kisebb, úgynevezett „vendég” tortával készül. Szerintem felesleges. Hiszen az esküvőn amúgy is rengeteg sütemény, édesség tornyosul az asztalokon, amelyből kedvére falatozhat a násznép. 

Nagyobb mennyiségű tortát akkor érdemes rendelned, ha az a célod, hogy búcsúajándékkal IS kedveskedj a vendégeidnek. Ebben az esetben a helyszínnel jó előre egyeztesd le, hogy a búcsúnak szánt süteményes csomagokat porciózzák ki annyi részre, ahány családot meghívtál, majd az esküvői buli vége felé, egy adott helyre, szépen, sorban, egymás mellé tegyék le.

Amikor elköszöntök a vendégektől, említesd meg, hogy egy kis búcsúajándékkal is készültetek számukra, amit –lehetőleg a kifelé vezető úton, vagy a táncterem kijárata mellől – bátran vegyenek el, mert nekik készítettétek. Az sem árt, ha minden kis csomagra egy kedves kis köszönő kártyát helyezel el.

No de hogyan kerül a torta a tányérra?

Hát úgy, hogy felvágjátok és kiosztjátok vagy kiosztatjátok.

A közös tortavágás egyébként az 1930-as évekre nyúlik vissza, ahol a torta felvágása az ifjú ara első fontos feladata volt. De mivel a torták az évek során, vagy a násznép méretének növekedése miatt egyre nagyobbra dagadtak, szegény fiatalasszonyka egyre nehezebben tudott megbirkózni a szeleteléssel. Ekkor az ura volt az, aki besegített, és közös erővel, „négykezesen” vágták a szeleteket.

Az első falat a menyasszonyé, a második a vőlegényé volt. Utána következett csak a násznép, az örömszülőkkel az élén.

Ha nem akartok egész este a torta mellett ácsorogni, - pláne, ha több száz fős a vendégsereg-, akkor a tortavágás legyen „csak” egy szertartásos pillanat, lehetőleg egykét órával a vacsora után. Amikor a vendégek már táncoltak egy nagyot, és kezd kicsit alábbhagyni a hangulat.

Tartsd szem előtt, hogy a jó bulit nem érdemes agyoncsapni a tortával (nem, most nem a tortadobálásra gondolok…) A torta megvár, nem szalad el…

Amikor előttetek tornyosul a torta, mindenképp csak az első pár szeletet vágjátok fel Ti magatok! Adjatok belőle az örömszülőknek, és a tanúknak, de aztán a nemes feladatok bízzátok rá a pincérekre! Inkább ők lássák el a vendégeket, mint Ti csapjatok fel alkalmi felszolgálóknak!

Üdvözlettel,

Tóth Gábor
a Hangulatfelelős életed legszebb napján

Telefonszám: 0670-530-3208
e-mail: info@toth-gabor.hu

utóirat: És ha JÓ zenészt keresel, ne feledd! Rám és a csapatomra biztosan számíthatsz! ;-)

Vissza

Kérj pontos árajánlatot most!

Árajánlatkérés - kapcsolatfelvétel